Разследва ли Европейската комисия Visa и Mastercard?
Европейската комисия разследва Visa и Mastercard. По-конкретно, Брюксел желае да разбере дали таксите, събирани от фирмите имат отрицателно въздействие върху търговците на дребно, оповестява Reuters, базирайки се на документи.
Европейска комисия е изпратила въпросници по отношение на двете компании до търговци на дребно и снабдители на платежни услуги още през септември, давайки им период до октомври да отговорят. Подобни въпросници нормално оказват помощ на европейските регулатори да развият антиномополно дело, което вероятно може да докара до санкция, равняваща се на до 10 % от световния оборот на фирмите.
Източник:
Двете компании от дълго време преобладават пазара на платежни карти, което през последните години води до недоволства от търговци за таксите, изисквани от двете компании за услуги, свързани с картовата система, както и до изказвания за липса на бистрота.
За момента от Еврокомисията отхвърлят коментар, базирайки се на продължаващо следствие.
Съединени американски щати съдят Visa за противозаконен монопол при заплащанията с дебитни карти
След излизането на новината акциите на компанията паднаха с 5,4% до $273,09
Съединени американски щати съдят Visa за противозаконен монопол при заплащанията с дебитни карти
Както Money.bg писа през септември, Министерството на правораздаването на Съединени американски щати заведе дело против Visa с претекста, че компанията нелегално е монополизирала пазара на дебитни карти. Това е първото огромно антитръстово дело на администрацията на американския президент Джо Байдън в промишлеността на финансовите услуги, заяви The Wall Street Journal. След излизането на новината акциите на компанията паднаха с 5,4% до $273,09.
Според обвиняването Visa, която обработва повече от 60% от дебитните транзакции оттатък океана, е сключила поредност от съглашения, наказващи търговци, които са желали да употребяват други възможности, като е плащала на евентуални съперници да стоят отвън пазара.
В жалбата на Министерството на правораздаването на Съединени американски щати се твърди, че противозаконното държание на Visa е почнало през 2012 година като отговор на закона Дод-Франк, който Конгресът одобри след финансовата рецесия. Законът изисква издателите на карти - които постоянно са банки - да предложат най-малко две самостоятелни дебитни мрежи, с цел да усилят конкуренцията и да дадат на търговците по-голям избор.
Visa е най-голямата платежна мрежа в Съединени американски щати и събира към $7 милиарда годишни такси както за дебитни транзакции, както и за по този начин наречените транзакции " без наличие на карта ", при които клиентите употребяват номера на дебитната си карта онлайн или в приложения, се твърди в жалбата.
Европейският съперник на Visa и Mastercard към този момент работи в Германия, Белгия и Франция
Wero е нов дигитален портфейл, пуснат в границите на Европейската самодейност за плащания
Източник: money.bg
КОМЕНТАРИ